Viacerým ľuďom možno niečo vraví názov operačného systému Windows Vista, avšak už menší počet sa hlásil k jeho používaniu, ešte menší počet k spokojnosti. Bol to taký prekvapivý zlom, kedy Windows XP bol masovo a globálne populárny, no skrátka používal sa všade.
windows logo
 No a potom toto,… Vista. Veľa ľudí tento nový operačný systém prijalo spôsobom, že si ponechali radšej ten starší, teda Windows XP. Druhá polovica nespokojných užívateľov zasa s hladnými očami čakala na konečné vydanie toho "pravého" Windowsu 7. A ako vieme, Windows 7 bol už predsa populárnejší, Microsoft tak pomaly očisťoval svoje dobré meno.
Windows Vista, najznámejší prepadák verzií Microsoft Windows
 Po oficiálnom vydaní a automatickom inštalovaní do nových počítačov, prišli za krátku dobu nespokojné recenzie, sťažnosti a reklamácie. Microsoft po tomto nečakanom a nevľúdnom prijatí ich nového OS prišli s vyhlásením, že Vista mal byť len akýmsi prototypom, skúšobnou a predčasnou verziou, ktorá bude na trhu onedlho a bude sa volať Windows 7. Tak ale prečo sa takýto prototyp potom predával v nových počítačoch, pričom vieme, že mal licenciu a teda aj sme si pekne priplatili? Skúšobný, nedokončený tovar nemá na trhu čo hľadať a ak aj áno, mal by byť podstatne zlacnený, čo Windows Vista samozrejme nebol.
•         Pozrime sa ale na konkrétnejšie dôvody a nedostatky.
Ten prvý je kompatibilita. Na predchádzajúcej verzii XP ste ľahko spustili takmer čokoľvek, no ak ste si nainštalovali verziu Vista, mohli ste len neveriacky a nervózne krútiť  hlavou nad tým, ako sa musíte rozlúčiť s vašim obľúbeným softvérom či hrami, takisto ste boli svedkami, akoby vám tento nový systém nechcel dopriať nič, čo ste kedysi mali radi.
windows pozadie
Druhý známy problém, systém považoval svojho majiteľa za hlupáka. Takmer každý pohyb či akcia, ktorú ste chceli v systéme vykonať, Viste vadila a nechcela vám ju povoliť, prinajmenšom vás stále upozorňovala, či skutočne súhlasíte s každou jednou akciou, ktorú vykonávate. Vista nás asi považovala za operátorov zbavených rozumu, ktorí nemajú prehľad o tom, čo robia a to aj pri bežných krokoch. Bolo to absurdné, obmedzujúce a liezlo to na nervy, spomaľovalo to prácu či činnosť.
•         Vlastne na tú dobu pre Windows Vista nerád spomínam aj ja. Už som sa totiž rozpamätal, aké to bolo.