Neviete kde začať? Jednou z možností je najať si odborníka, ktorý vám pomôže založiť záhradu, poradí vám ohľadom jej údržby a starostlivosti. Alebo…si vyhrniete rukávy a pustíte sa do toho sami. Pamätajte, že môžete začať aj len z jednou, dvomi rastlinkami. Nemajte obavy, ak nebude hneď všetko perfektné.

tulipán
 
Ekologické záhradkárčenie znamená, že nebudete používať umelé hnojivá a pesticídy, ale zase nenecháte všetko len na tých rastlinkách. Musíte sa o ne postarať vy. Existuje veľa možností, ako zabezpečiť zdravie rastlín a ochranu pred škodcami.
 
V prvom rade si zabezpečte vhodné nástroje ako lopatku, nádobu na kompost, rukavice a pod. Ďalej je dôležité pripraviť si pôdu. Ubezpečte sa, že pôda je dostatočne výživná. Zistiť to môžete tak, že si ju dáte otestovať, najlepšie na jeseň. Minimálne sa však ubezpečte, že má dostatok humusu.
 
Pripravte kvalitný kompost– je výživou pre rastliny, udržiava vlhkosť, zamedzuje rastu buriny…Kvalitný kompost by mal mať v správny pomer organického odpadu, pôdy, vody a vzduchu.
 
Vyberte si správne rastliny– aby im vyhovovali podmienky ako svetlo, vlhkosť, kvalita pôdy. Čím budú podmienky vyhovujúcejšie, tým odolnejšie rastlinky budú.
 
Úroda– rastliny, ktoré budete zberať, ako napríklad zeleninu alebo kvety, by mali byť zoskupené tesne v riadkoch, po ktorých nebudete chodiť. Vyvýšené záhony fungujú skvele. Zoskupovanie znižuje rast buriny a plytvanie vodou a pomáha sústrediť kompost a živiny. Dostatočný priestor medzi radmi podporuje cirkuláciu vzduchu.

sad
 
Zalievanie– najlepší čas na zalievanie je ráno, pretože zvykne byť chladnejšie a bez vetra. Voda sa tak rýchlo nevyparuje. Polievanie večer zvyšuje riziko hubových a bakteriálnych ochorení. Najlepšia je dažďová voda.
 
Plieť burinu– trhať burinu je náročné, ale nevyhnete sa tomu. Berte to ako dobré cvičenie a zmysluplne strávený čas na čerstvom vzduchu.